Gemeente Raalte zet eerste stap richting één omgevingsplan voor hele gemeente

28 mei 2026
Homepage

De gemeente Raalte zet binnenkort in het kader van de Omgevingswet een belangrijke stap. Het college van B&W heeft besloten om alle regels voor de fysieke leefomgeving in de bebouwde kom van de kern Luttenberg om te zetten naar één omgevingsplan. Dit moet zorgen voor duidelijkere regels en simpelere stappen om te doorlopen voor inwoners, bedrijven en organisaties die plannen hebben. De regels zelf veranderen niet. Het ontwerp omgevingsplan ligt vanaf 4 juni voor 6 weken ter inzage.​ Dit is een eerste stap naar één omgevingsplan voor de gehele gemeente Raalte.

Wethouder Alexander Kreule: “Met dit omgevingsplan maken we het voor inwoners en ondernemers eenvoudiger om te zien wat er kan en mag in hun eigen omgeving. De regels in Luttenberg veranderen niet, maar we zorgen ervoor dat ze overzichtelijk op één plek staan. Dat is een belangrijke stap richting één omgevingsplan voor de hele gemeente.” 

Op 1 januari 2024 is de nieuwe Omgevingswet ingegaan. Inwoners en bedrijven krijgen met de Omgevingswet te maken als ze iets willen veranderen in hun eigen omgeving. Bijvoorbeeld het verbouwen van een huis, het uitbreiden van een bedrijfspand of het organiseren van een evenement. Alle regels hierover staan nu nog in losse documenten, zoals bestemmingsplannen of documenten van andere overheden. De gemeente bundelt al die plannen in één omgevingsplan voor de hele gemeente.​ Dit gebeurt in de komende jaren stapsgewijs, waarbij de kern Luttenberg nu als eerste aan de beurt is. Het gaat om het gebied binnen de bebouwde kom.

Regels in Luttenberg blijven gelijk, maar makkelijker op te zoeken​

Aan de regels voor de leefomgeving die nu in Luttenberg gelden, verandert er inhoudelijk niets. De mogelijkheden voor inwoners en initiatiefnemers blijven hetzelfde. Wat er wel verandert, is dat inwoners en bedrijven straks makkelijker kunnen zien welke regels er in hun buurt gelden. Want alle regels zijn op één plek terug te vinden in een online Omgevingsloket. Ook de regels van andere overheden, zoals de provincie en het waterschap, zijn hier terug te vinden.

Toekomstige plannen in Luttenberg, zoals woningbouw, waarvoor een aanpassing van het omgevingsplan nodig is, worden apart behandeld in een eigen procedure.

Omgevingsplan vanaf 4 juni ter inzage

Het ontwerp omgevingsplan van Luttenberg ligt vanaf 4 juni voor 6 weken ter inzage. Iedereen die dat wil, kan in deze periode op het plan reageren. Na behandeling van zienswijzen en eventueel bezwaar of beroep stelt de gemeenteraad uiteindelijk het omgevingsplan vast. Het omgevingsplan is te bekijken via www.raalte.nl/bekendmakingen.

Inloopspreekuren

De gemeente Raalte organiseert twee inloopspreekuren bij gemeenschapscentrum Elckerlyc in Luttenberg voor inwoners, ondernemers en organisaties die vragen hebben of graag een toelichting willen over het omgevingsplan: 

  • Dinsdag 16 juni van 18.00 tot 20.00 uur
  • Woensdag 1 juli van 15.30 tot 17.30 uur

Je kunt op bovengenoemde tijden binnenlopen op een moment wat past, zonder vooraf aan te melden. Er zijn medewerkers van de gemeente aanwezig om toelichting te geven en vragen te beantwoorden. De toelichting wordt als het kan persoonlijk gegeven, en als het druk is in kleine groepjes. 

Eén omgevingsplan voor de hele gemeente​

Luttenberg is het eerste dorp in de gemeente Raalte waar alle regels samengaan in één omgevingsplan. Na Luttenberg gaat de gemeente de komende jaren aan de slag met het wijzigen van het omgevingsplan voor andere dorpen en gebieden. In 2032 moet het omgevingsplan voor de hele gemeente klaar zijn.​

Meer informatie

Kijk voor meer informatie op www.raalte.nl/omgevingswet.